Červenec 2010

Zatre v Pardubicích

31. července 2010 v 11:54 | Ája |  Naše záliby
Každý rok (letos asi po 21.) se v červenci v Pardubicích koná velký šachový turnaj. Trvá 2-3 týdny a zařadil se mezi světově velmi významné - přední světoví šachisti si pro něj vyhrazují čas a jezdí si sem zahrát.

Čistě mezi námi, působí to šíleně. Hraje si mimo jiné i v pardubické hokejové hale - místo ledu je položená dřevěná podlaha a stovky stolů - na každém šachovnice, figurky, hodiny. A navíc jsou strašně hákliví na jakýkoliv hluk - hlasitější promluvení, zakašlání, smích ... :-)
Hraje tu i spousta dětí. Některé jsou tak mrňavé, že stěží vidí na šachovnici, ale hrát bych s nimi nechtěla - kdepak úcta ke stáří! Roznesly by mě ve třech tazích a ani má finta koněm na C5 by mě nezachránila:-)
zap9

Dnešní google - 24.7. 2010

24. července 2010 v 17:46 | Petra |  Dnešní Google

Dnešní google je věnován 150. výročí narození Alfonse Muchy.


Alfons Mucha

Alfons Mucha byl jedním z našich českých pokladů.

Zatmění Slunce

23. července 2010 v 8:33 | Ája |  Naše záliby
V neděli 11. července 2010 proběhlo zatmění Slunce - ma zem dopadl stín Měsíce. Pozorovatelné bylo v úzkém pásu jižního Pacifiku - výpravu astronmů se shromažďovaly na exotických vulkanických ostrůvcích, ale povětšinou bez úspěchu - nízká oblačnost a déšť. Úspěch měla mezinárodní výprava (i s českou účastí) na polynéském atolu Tatakoto.
zatmění
Fotografie je ze stránek www.astro.cz a je výsledkem z několika snímků. Astronomové jsou uneseni tvarem korony, jejím zbarvením a propletením a odhadují, že vyhodnocení všech snímků bude trvat dobrý rok. (snímek v plné velikosti)
Co mě však neskutečně zaujalo, je tvář Měsíce. Není to žádná montáž, ten Měsíc je nasvícen odrazem od Země (vzpomeňte na popelavý svit) a úžasně zobrazuje, jak to zatmění funguje.

Další úplné zatmění Slunce nastane až 13. listopadu 2012 a bude pozorovatelné z Austrálie a Tichého oceánu na východ od ní.

400 let od objevu Saturnových prstenců

16. července 2010 v 11:14 | Ája |  Aktuality
V polovině července tohoto roku uplyne čtyři sta let od okamžiku, kdy se v zorném poli Galileiho jednoduchého přístroje ocitla planeta Saturn. Ve srovnání s dnešními dalekohledy byl ten Galileiho velice malý, jeho objektivem byla jednoduchá spojná čočka o průměru kolem 38 milimetrů a zvětšení dalekohledu bylo přibližně dvacetinásobné.

Jak naštvat lidi

16. července 2010 v 8:09 | Kuba |  Naše záliby

Tak jsem nějak hledal na netu a našel jsem hezký článek o tom, jak naštvat lidi.

No a řekl jsem si, že když tady nic moc nepřibývá, tak to sem vrznu...

Dnešní google 15.7.

15. července 2010 v 10:48 | Ája |  Dnešní Google
JosefFranek


Dnešní google mě zaujal už tím, že mi to jméno ale vůbec nic neříkalo. Tak jsem se zeptala strýčka Googla a dalo to docela hledání, než jsem se něco dověděla.


Chytrouš

7. července 2010 v 17:56 | Ája |  Aktuality
Na co člověk při brouzdání nenarazí. Tak si hledám podklady pro prezentaci o čísle PÍ a najednou natrefím stránky:

O Chytroušovi

Chytrouš je zábavná encyklopedie pro zvídavé děti ve věku od 6 do 14 let, které se chtějí dozvědět něco nového. Každý den si zde přečtete krátký článek představující některou ze zajímavostí nebo vědomostí. Naším cílem není podat vám vyčerpávající informace o daném jevu, ale motivovat vás k dalšímu bádání a zkoumání. Proto pod každým článkem najdete několik odkazů na zajímavé stránky na internetu.


Jen si tak říkám, jestli to tady někomu k něčemu bude :-P)

Rozvrh hodin

4. července 2010 v 10:27 | Ája |  Aktuality
Zlatíčka a stříbrunkové :-))

vím, že jste se s chutí vrhli do prázdninového zapomenutí, ale pokud se tu zastavíte, zamyslete se a odpovězte:

Co vám vadilo na letošním rozvrhu?
- pořadí některých předmětů za sebou
- umístění některých předmětů během dne/týdne
- kombinace předmětů za sebou
- rozložení hodin v týdnu
atd. atp.

budu dávat nový rozvrh dohromady a mohu na vaše návrhy a přání vzít ohled. Využijte toho. Předem upozorňuji, že počet a množství jednotlivých hodin je dán, opravdu nelze omezit počet hodin matematiky na 1 týdně a hodin fyziky na jednu měsíčně